Один з тих патологічних станів шкіри, що найбільше «помолодшав» протягом останніх років. Ламкість капілярів і судин, наявність видимої судинної сіточки і зірочок – телеангіектазій, стійке розширення капілярів – явища, що зустрічаються іноді навіть у зовсім молоденьких 20-річних клієнток.
Дівчата і жінки ховають почервонілі від куперозу щічки під товстим шаром маскувальних засобів, не усвідомлюючи важливість маркерів, про які сигналізує шкіра. І завдання косметолога – переконати у важливості проблеми, розповісти про наслідки, порадити коректний домашній догляд, запропонувати прості й ефективні апаратні методи профілактики й лікування.
Купероз в косметології: стадії і симптоми
Зустрічається думка, що це естетична проблема, що не має видимих ускладнень для здоров’я, створює лише деякі естетичні незручності. І мало хто замислюється про лікування – хоча би ручним методом. Але дерматологи й косметологи знають – факт появи на обличчі почервонінь свідчить про проблеми з мікроциркуляцією крові й погіршення кровопостачання. І наполегливо рекомендують займатися профілактикою куперозу – тим паче, що на початковій стадії результативно працюють делікатні апаратні методи.
Відрізняють 3 стадії розвитку:
- Перша, початкова: основні симптоми – короткотривалі припливи крові, що супроводжуються почервоніннями і досить швидко зникають. Після їх зникнення на обличчі ще не лишається жодних видимих слідів. Показово коректується апаратними методами.
- Друга стадія куперозу: поява телеангектазій (як варіант – телеангіоектазій) – судинного рисунка різної форми (у вигляді зірочок, плям, хвилястих тонких ліній). Безін’єкційні апаратні способи лікування ще працюють.
- Третя: хронічні порушення мікроциркуляції, наявність елементів запалення, стійких застійних плям. Багато з апаратних методів уже протипоказані.
У косметології найпростіше – своєчасно почати застосування апаратних технік лікування. Часто про нього може свідчити реактивний стан шкіри, її чутливість. У зоні ризику – власниці тонкої світлої шкіри, любительки надлишкової засмаги, прихильниці лазень, саун і в цілому контрастних температурних процедур тощо. Навіть зловживання механічною чисткою – особливо самостійною, в домашніх умовах, може спричинити появу куперозу.
Купероз: наслідки для шкіри в косметології
На перший погляд, тоненькі капілярні лінії і періодичні припливи крові не створюють ніякої небезпеки – про які методи лікування, тим паче апаратні, йдеться? Так, при початковій патології вони не болять і минають безслідно. Неприємні індивідуальні відчуття – печіння, поколювання, свербіж, елементи запалення – почнуться згодом. Утім, на жаль, у майбутньому купероз, якщо не застосовувати апаратних методів лікування, призводить до таких малоприємних косметологічних й естетичних явищ:
- Втрата еластичності шкіри
- Зниження трофіки тканин
- Сухість шкірних покривів
- Недостатнє живлення й зволоження клітин
- Погіршення кольору обличчя
- Передчасне старіння
Купероз – це патологія, яку важко не помітити. Набагато простіше й дешевше займатися профілактикою й лікуванням за допомогою ощадливих апаратних методів на ранній стадії. Тому що альтернатива на пізній стадії – радикальне хірургічне лікування шляхом видалення за допомогою лазерних технологій, наприклад.
Купероз: апаратні методи профілактики
Найсумніше – його вкрай складно лікувати й вилікувати. Видалити й зменшити найпомітніші прояви за допомогою, скажімо, лазерних технологій чи фотоспалахів – так. Лікування куперозу – це, за суттю, постійний відповідний догляд за шкірою з метою профілактики появи ламкості й крихкості судин і появи нових вогнищ травмованих капілярів.
Саме перша, початкова стадія – тот випадок, коли цілком доречно говорити про застосування апаратних методів лікування, коли ще актуальне питання видалення видимого капілярного рисунка. З тієї причини, що приливи минають безслідно – а це означає, що судини ще зберігають еластичність і можуть вернутися до нормального стану. І саме час зайнятися зміцненням і тонізацією судинної стінки, покращенням мікроциркуляції крові і тим самим – загальним покращенням стану м’яких тканин. Саме на першому етапі добре себе зарекомендували апаратні методи – тоді як на останньому багато з них вже протипоказані.
Основні апаратні способи профілактики й лікування початкового етапу куперозу це:
- Мікрострумова терапія
- Фотодинамічна терапія
- Електропорація
- Вакуумний масаж
- Ультразвуковий масаж
- Міостимуляція
Окрім апаратних методів лікування куперозу, гарно себе показали також деякі ін’єкційні і ручні: озонотерапія, масажні техніки тощо. Оптимальний результат – складання комплексної програми лікування, яка починається в салоні краси апаратними методами і закінчується вдома застосуванням якісних антикуперозних засобів.
Апаратні методи: пріоритет
Як видно із наведеного вище списку, ухил у профілактичних методах і лікуванні – покращення мікроциркуляції крові. Для досягнення цього результату активно працюють такі техніки: мікрострумова терапія, міостимуляція, апаратні масажі. Вони м’яко стимулюють і зміцнюють судинні стінки, «розганяють» застійну кров у капілярах, покращують капілярне живлення, зміцнюють волокна судин. Апаратний вакуумний масаж – без перебільшення унікальний метод, показаний, на жаль, лише на початковому етапі.
Електропорація по антикуперозним косметологічним засобам – делікатний та ефективний метод. Сироватки, маски, гелеві препарати, спеціальні ампельні засоби проводяться у глибокі шари шкіри і працюють безпосередньо з проблемною ділянкою. Активні робочі інгредієнти в них такі: ресвератрол, чорниця, черешня, вишня, ожина, еперулін, календула, фізаліс, морські водорості, центела азійська, гінго білоба, кінський каштан, суниця, липа тощо. Екстракти цих рослин і водоростей, підсилені вітамінами й оліями, лікують пошкоджену стінку, здійснюють тренінг капілярів, відновлюють кровопостачання, добре працюють з явищами набряків.
Фотодинамічна терапія – найпростіший, найлегший, найдешевший і найефективніший апаратний метод профілактики й лікування куперозу. Робоче світло – хвилі 3-х кольорів:
- Червоний: стимулює вироблення колагену, зволожує суху шкіру, працює з застійними плямами й елементами незапальних дерматозів, забезпечує енергією клітини
- Синій: заспокоює чутливу шкіру, мінімізує почервоніння і подразнення, особливо рекомендується для шкіри з судинними змінами й куперозом
- Зелений: підвищує імунітет шкіри, заспокоює епідерміс з елементами подразнення й почервоніння, особливо рекомендується для шкіри з судинними змінами й куперозом
- Оскільки сеанс фототерапії триває близько 30 хвилин, цілком можливо застосувати всі три кольори по 10 хвилин кожний.
Цікавий факт: Rosaceae – міжнародна наукова назва сім’ї класу дводольних рослин, до яких належать, наприклад, абрикос, персик, яблуко, вишня, мигдаль, шипшина, суниця тощо. Екстракти багатьох цих рослин і плодів активно застосовуються з апаратними методами для лікування й профілактики багатьох захворювань шкіри, куперозу й розацеа – в тому числі.