Метод радіохвильового ліфтингу – підтяжки й омолодження шкіри обличчя та тіла – сьогодні міцно утвердився у буденній косметологічній практиці, увійшовши до тезаурусу косметологів під місткою, лаконічною та зрозумілою абревіатурою RF.
Radio Frequency: суть метода і принцип дії
В англомовному інформаційному середовищі радіочастотний ліфтинг характеризують як «a pioneer and global leader in non-invasive skin tightening treatments». Серед апаратних методик RF-ліфтинг – одна з найдієвіших та найефективніших процедур. Суттєве, яскраво виражене й помітне омолодження шкіри без скальпеля, анестезії та болю, без жодного періоду реабілітації та випадіння з реального життя.
Серед назв процедури RF-ліфтингу зустрічається такий варіант, як термаж. Це не зовсім коректна назва, але вона цілком відображає суть методу. Термо- означає тепло, саме в цій площині і відбувається робота. Суть методу – глибокий прогрів дерми електричним струмом високої частоти до сітчастого шару, і навіть – до гіподерми. Сітчастий шар, як відомо, складається з неоформленої щільної волокнистої сполучної тканини. Її специфіка – наявність потужних колагенових волокон і пучків, між якими знаходяться еластинові волокна й багата на вміст аморфна речовина. Серед інших вона містить протеоглікани, в основі комплексу яких знаходиться гіалуронова кислота.
Здійснюючи прогрів глибокого шару дерми, радіочастотна енергія при процедурі RF-ліфтингу впливає на колаген – змушує його стискатися, скручуватися, ущільнюватися й скорочуватися. Тим самим стимулюється виробництво нового колагену, еластину й гіалуронової кислоти – процедура запускає процес неоколагенезу. І результат цього процесу візуально відобразиться на обличчі через кілька місяців – від 2 до 6, додаючи до миттєвого результату ще й поступове покращення зовнішнього вигляду шкіри упродовж кількох місяців.
Дерма виконує кілька функцій, одна з них – опорна. Саме вона у прямому значенні «тримає» каркас нашого обличчя. В результаті процедури ущільнені колагенові волокна підтягують обличчя – окреслюють підборіддя і лінію овалу, значно розгладжують зморшки й зморшечки, підвищують тонус і пружність шкіри. А новий простимульований колаген створить нове обличчя протягом 2–6 місяців. Підсумковий ефект від курсу RF-ліфтингу тримається більше року – від 1 до 3. Чим молодший клієнт, тим довше протримається ефект.
Радіочастотне омолодження: плюси й переваги
Застосування електричного струму у медицині нараховує вже понад 130 років – перші досліди проводили незалежно один від одного французький лікар і біофізик Жак Арсен д'Арсонваль та американський інженер Нікола Тесла у 1890–91 роках. У світову косметологію RF-ліфтинг як метод безопераційної підтяжки та омолодження обличчя й тіла увійшов 2001 року, і за ці 20 років зазнав суттєві трансформації у своїх технічних характеристиках.
Сучасне сертифіковане обладнання для процедур радіочастотної підтяжки шкіри вже безпечне – саме таким чином можна лаконічно охарактеризувати комбайни та апарати з опцією радіохвильової підтяжки, що працюють на ринку краси України. Навіть більше – вже багато косметологів відносять метод до класичних, маючи на увазі його вивченість, відносну безпечність і добру переносимість більшістю клієнтів.
Ефективний та дієвий, метод RF-ліфтингу має і яскраво виявлені плюси, і потенційно можливі мінуси. До реальних плюсів відносяться такі переваги:
- Стійкий і пролонгований результат
- Швидкість досягнення результату
- Ефект збільшується впродовж 2–6 місяців
- Простота виконання, зрозумілий і доступний протокол
- Відсутність необхідності у спеціальному чи особливому догляді за шкірою після процедури
- Відсутність пошкоджень і травмування верхнього шару – епідермісу
- Нехірургічний метод
- Відсутність періоду реабілітації
Зовні шкіра клієнта після процедури не має ніяких мікротравм. При коректному дотриманні протоколу проведення, правильної передпроцедурної підготовки шкіри, дотриманні клієнтом рекомендацій косметолога до і після сеансу радіочастотної підтяжки можливі побічні ефекти зводяться до мінімуму.
RF-ліфтинг: потенційно можливі ускладнення і мінуси
Якщо метод ефективний – це означає, що він може бути агресивним. Це правило апаратної косметології поза сумнівом, і воно стосується будь-якого методу, що проводиться з використанням професійного косметологічного обладнання. Особливо якщо йдеться про вплив фізичних параметрів – електричного струму, ультразвуку. Метод радіочастотної підтяжки – не виняток.
Як і деякі інші активні методики, радіохвильова підтяжка може спричинити певні ускладнення. Позиції, які можна виокремити як потенційно можливі мінуси, у більшості випадків лежать у 3-х площинах:
- Індивідуальна реакція клієнта, зокрема й місцева, недотримання рекомендацій косметолога до і після проведення процедури
- Якість обладнання
- Кваліфікація косметолога
Індивідуальна реакція клієнта, місцева реакція його шкіри можуть проявитися у вигляді таких ускладнень:
- Гіперемія, легка тимчасова набряклість
- Відчуття жару, місцеве підвищення температури у ділянці впливу
- Поколювання, свербіж у ділянці впливу
- Алергічний дерматит
- Активація хронічного герпесу
Якість обладнання і недотримання спеціалістом вимог протоколу проведення процедури RF-ліфтингу, зокрема, стосовно швидкості роботи насадкою, вибору рівня граничної інтенсивності, тривалості впливу на одному місці тощо можуть мати такі наслідки:
- Опік шкірних покривів
- Біль, дискомфорт, відчуття надмірного пекучого тепла
- Підшкірні крововиливи
- Фіброз шкіри
Сьогодні на ринку України переважають біполярні та мультиполярні апарати для RF-ліфтингу, також є триполярний RF, який вважається вдосконаленою технологією. Їх головна технічна відмінність від переважаючої у недалекому минулому монополярної техніки – робота в діапазоні температур 40–450С. Монополярні пристрої радіочастотної підтяжки працюють у вищому температурному режимі – до 500С, при якому перелік і характер можливих ускладнень масштабніший і суттєвіший. Саме ця технологія високотемпературного радіочастотного ліфтингу і має назву термаж.
Протипоказання: загальні та місцеві
Загальні протипоказання до проведення процедури RF-ліфтингу мало чим відрізняються від протипоказань до багатьох інших апаратних методик, але мають низку своїх особливостей, що пов’язані зі специфікою впливу електричного струму у радіочастотному діапазоні:
- Онкологічні захворювання
- Будь-які прояви клінічної дерматології (при роботі на обличчі)
- Значна кількість новоутворень на шкірі
- Цукровий діабет
- Гіпертонія
- Гострі вірусні та інфекційні захворювання, підвищена температура тіла
- Серцево-судинні захворювання у стадії декомпенсації
- Системні захворювання сполучної тканини
- Вагітність і період грудного вигодовування
Місцеві протипоказання до процедури RF-ліфтингу значною мірою пов’язані із загальними. У більшості випадків вони стосуються безпосередньо обраної ділянки роботи і стану шкіри у конкретній ділянці:
- Наявність будь-яких металевих імплантатів у зоні впливу (водій ритму, дермальні імплантати, імплантат підборіддя, зубні штифти, мости та імплантати у значній кількості, внутрішньо-маткова спіраль з металевими деталями – при роботі у ділянці живота)
- Філери та ботокс, поставлені менше, ніж за 2 тижні до процедури
- Серединний та поверхнево-серединний пілінги, зроблені упродовж 2 тижнів перед початком курсу RF-ліфтингу
- Пупкова грижа (якщо передбачається робота на животі)
- Порушення чутливості і цільності шкірного покриву
- Розацеа, виражений купероз
- Вживання імуносупресивних препаратів, засобів, що підвищують світлочутливість шкіри, деяких ліків
- Застосування деяких косметологічних препаратів (зокрема, за 3 дні до сеансу рекомендується припинити користуватися засобами з вітамінами А та С, AHA і BHA кислотами)
Важливий чинник – дотримання постпроцедурних рекомендацій косметолога. Теплова специфіка процедури RF-ліфтингу зумовлює певні обмеження:
- Утриматися від активного сонця та інтенсивного тепла – сауна, баня, солярій, пляж
- Дотримуватися питного режиму
- Не чинити на шкірі інтенсивні дії: відлущування – 3–5 днів, депіляцію – 5–7 дней, лазерні – 7 днів
Процедура RF-ліфтингу, проведена досвідченим спеціалістом на якісному сертифікованому обладнанні з дотриманням всіх пунктів протоколу, а також постпроцедурна відповідальність клієнта і дотримання рекомендацій свого косметолога – як загальних викладених вище, так і індивідуальних, мінімізують ризик виникнення побічних ефектів, ускладнень, болісних станів.