Ризик інфікування і зараження небезпечними вірусами рідних, особливо дітей, близьких та інших клієнтів – одна з найбільших небезпек у роботі косметолога. Серед найбільш поширених небезпечних хвороб – туберкульоз, гепатити В і С, ВІЛ, герпес, грипи, рота- і коронавіруси тощо.
Згідно з даними ВООЗ, працівники косметологічної сфери належать до професій підвищеного ризику – адже косметолог елементарно не може передбачити, з яким «букетом» вірусів чи інфекцій прийде до нього на чистку наступний клієнт. Якісна й ретельна обробка – єдиний спосіб максимально уберегтися від можливого зараження, особливо враховуючи специфіку нинішньої обстановки.
Косметологічні апарати: якщо немає безпосереднього контакту зі шкірою
В арсеналі косметологів є прилади, під час роботи з якими відсутній як такий контакт з епідермісом. Це означає, що вони не потребують повного дотримання правил дезінфекції і стерилізації, але однак їх вимагають. Як приклад наведемо такі:
- Апарати для фотодинамічної терапії (не маска)
- Апарат для проведення процедури газорідинного пілінгу
Процедура фототерапії можлива із застосуванням приладів 2-х видів, і ця різниця передбачає різний ступінь дезінфекції і стерилізації апаратів:
- Контактний вид: маска як опція в комбайні для гідропілінгу AquaFacial 8-в-1 тмBeauty Service
- Неконтактний: косметологічний апарат для фотодинамічної терапії у вигляді лампи модель 110Е тм Beauty Service
Маска для світлотерапії, яка кладеться на обличчя клієнта, вимагає ретельного опрацювання засобами для дезінфекції чи так званої холодної стерилізації. А лед-лампа зі шкірою не контактує взагалі – і в цьому одна з її переваг.
Косметологічна процедура газорідинного пілінгу – це безконтактний вид фізичного пілінгу, в якому працює насичена киснем стиснута мікро струя води. Цей прилад контактує лише з руками косметолога – і він також потребує лише очищення і застосування дезінфікуючих розчинів низького рівня.
Але більшість комбайнів передбачає наявність безпосереднього контакту зі шкірними покривами.
Косметологічні апарати: валідна дезінфекція і стерилізація
Величезна перевага косметологів естетичного напряму – відсутність контакту зі слизовими оболонками під час процедури, які поряд з кров’ю найнебезпечніші щодо інфікування і потребують дотримання повної схеми обробки.
Згадаємо навчальні курси – загальними протипоказаннями для призначення курсу апаратних косметологічних процедур є будь-які прояви захворювань дерматологічного характеру на шкірі клієнта. І це пов’язано не лише з актуальністю дезінфекції і стерилізації. Коли людина приходить на прийом до косметолога з великою кількістю джерел елементів запалення, спеціалісти знають – на такій шкірі жодні процедури не проводяться.
Спочатку її треба заспокоїти – для цього існують спеціальні мануальні антисептичні програми, часто – розроблені виробниками професійних косметологічних засобів.
Маніпуляції на обличчі, що здійснюються за допомогою косметологічних апаратів, проводяться лише за умови цілісності шкірних покривів – уже навіть дотримання однієї цієї умови суттєво зменшує ризик можливого інфікування. Тут виділимо 4 важливих аспекти для проведення наступної дезінфекції і стерилізації:
- Апарат: під час процедури відсутній безпосередній контакт самого апарата зі шкірою клієнта
- Косметологічні насадки: є прямий контакт з епідермісом
- З’єднувальні шланги, трубки: можливий випадковий контакт
- Інструменти, що не контактують зі шкірою взагалі: наприклад, флакон для акваспрея
Кожен з цих 4 видів передбачає різний підхід до дезінфекції і стерилізації, оскільки косметологічний апарат в цілому розділяється на окремі групи з різним ступенем небезпеки.
Інструменти: критичні, напівкритичні, некритичні
І ось тут уже можна застосовувати прийнятий на озброєння світовим медичним співтовариством підхід відомого вченого й медика Темпського університету (США) Ерла Сполдинга – про поділ медичних засобів і предметів догляду на 3 категорії, що потребують різної дезінфекції і стерилізації:
- Критичні
- Напівкритичні
- Некритичні
Цей поділ ґрунтується на ступеню ризику інфікування у випадку користування інструментами. Косметологія, яка має безпосереднє відношення до людського тіла, його шкірних покривів і крові, повною мірою застосовує цю класифікацію при виборі способів дезінфекції і стерилізації для своїх робочих інструментів – косметологічних апаратів, їх насадок, робочих інструментів косметолога тощо.
Оскільки косметологічний апарат сам по собі, з’єднувальні шланги і провід, флакон для акваспрею не контактують зі шкірою, вони не відносяться ані до критичних, ані до напівкритичних. Застосований для них метод деконтамінації – очищення й дезінфекція низького рівня. Косметологу достатньо ретельно протерти їх серветкою, змоченою у дезінфікуючому розчині. Стерилізація не потрібна – та й нереальна.
А ось насадки для косметологічних апаратів – уже зовсім інша справа. І тему їх дезінфекції і стерилізації ми вивчимо окремо в наступній статті.