Найскладніший для фізіологічної корекції тип старіння – адже не даремно у чисельних публікаціях з цієї теми переважаючими способами догляду та омолодження обличчя називають ін’єкції (біоревіталізацію, ботулінотерапію, мезотерапію, плазмоліфтинг) та контурну пластику.
Ці методи, незважаючи на свою ефективність, підходять далеко не всім жінкам. І далеко не кожна жінка є їх прихильницею. Чи може щось запропонувати класична апаратна косметологія – а якщо «так», що саме? І які способи anti-age терапії оптимальні при комбінованому типі? Спробуємо детально розібратися.
«Печене яблучко»: основні ознаки та ключові проблеми
Саме таким чином часто характеризуються дрібну сіточку зморшок, яка дала загальну назву для дрібнозморшкуватого типу старіння. Згідно з даними, в чистому вигляді серед українок він зустрічається не часто – у близько 10% жінок, хоча його очевидні ознаки можна спостерігати і в комбінованому типі – поряд з деформаційним та втомленим.
Косметологія виділяє такі характерні для нього ознаки:
- Домінантна особливість – велика кількість дрібних зморшок
- Тонка й суха шкіра
- Слабкий розвиток гіподерми (ПЖК)
- Виражені «гусячі лапки» в куточках очей
- Зморшкуватість периорбітальної зони у цілому – нижньої та верхньої повіки
- Наявність тонких зморшок на щоках
- Наявність «кисетних» зморшок над верхньою губою
- Збереження чіткості овалу обличчя
- Відсутність брилів і другого підборіддя
- Виникнення супутньої ознаки – пігментації
Ці характерні ознаки формують ключові проблеми дрібнозморшкуватого типу старіння. Розуміючи їх, можна вибудувати відповідну схему догляду, зосереджену на вирішенні таких проблем:
- Послаблення колагенового каркасу з його подальшим руйнуванням
- Атрофія шкіри
- Зневоднення шкірних покривів
- Послаблення тонусу м’язів
- Порушення ліпідного бар’єру
Ці 5 питань – ключові. Отже, робота з вирішення вікових проблем пов’язана передусім з відновленням колагенових та еластинових волокон, які формують каркас шкіри, боротьбою зі зневодненням, живлення та відновлення енергетичного потенціалу клітин, підтяжкою м’язів та приведенням їх у тонус.
Послаблення колагенового каркасу: апаратні методи
Колаген – основний структурний білок нашого організму, що входить до складу всіх його тканин. Сухожилля, кісткова і хрящова тканина, зв’язки – білок входить до складу їх усіх, а безпосередньо у шкірі, як вважають медики, його близько 75%. З віком зменшується і його кількість, і вироблення – і ще актуальніше це стає саме для дрібнозморшкуватого типу старіння.
Стимуляція вироблення колагену – одне з тих завдань, з якими апаратна косметологія вже цілком успішно навчилась працювати. Звісно, жоден апаратний, ін’єкційний, хірургічний чи мануальний метод не змусить час йти у зворотному напрямку – цього складно було би очікувати, але простимулювати виробництво колагену відповідно до своїх сил і можливостей вони можуть.
З апаратних способів найефективнішими вважаються такі:
- RF-ліфтинг
- Фракційний rf-ліфтинг
- Мікрострумова терапія
- Лазерні процедури
- Фотоомолодження
- Фотодинамічна терапія
- Ультразвуковий SMAS-ліфтинг
- LPG-масаж
Із наведеного переліку видно – ці методи дуже різні, від класичних провірених часом методик до ультрасучасних. У кожного з них – свої переваги та мінуси, нюанси та межі можливостей. Дрібнозморшкуватий тип старіння має ту особливість, що його за специфічними ознаками, особливостям постави та рис обличчя можна «розгледіти» вже у 30 років, образно кажучи, а то й раніше. А значить, вже на його початковому етапі застосовувати неагресивні класичні методи, які не потребують реабілітації – ту ж мікрострумову та фотодинамічну терапію, наприклад. У зрілому віці – скажімо, після 50 років – при такому типі старіння вони навряд чи зможуть надати посильну допомогу. І тоді вже наступає час лазерного омолодження.
Зневоднення та порушення ліпідного бар’єру: апаратні та мануальні методики
У вирішенні цих 2 проблем дрібнозморшкуватого типу старіння важливу роль відіграють загалом домашні методи – та і вся система домашнього догляду. Відлущування – перший етап коректного догляду. Маски для зволоження і живлення, креми з вітамінами, пептидами, оліями і кислотами – і краще зі світу професійної косметики. Наповнення професійних засобів вітамінами С, А (ретинолом), Е, D, пептидними компонентами – особливо міді, екстрактами, ферментами і протеїнами, гіалуроновою кислотою, різноманітними оліями – жолоба, троянди, камелії, примули, авокадо тощо здатне і якісно зволожувати, і гарантовано живити тонку й суху шкіру.
Серед апаратних методів глибокого зволоження в салонах краси добре себе зарекомендували такі:
- Гідропілінг
- Фотодинамічна терапія з гіалуроновою сироваткою
- Електропорація
- Ультразвуковий фонофорез
Відлущування епідермісу – перший етап коректного догляду в салоні краси чи у приватного косметолога. В деяких публікаціях можна прочитати, що при дрібнозморшкуватому типі старіння показана алмазна мікродермабразія. Хоча все залежить від конкретного обличчя, але з цим складно погодитися – адже одним з головних ознак є тонка й суха шкіра. Алмазна шліфовка видається дещо агресивним методом – краще її замінити ультразвуковим пілінгом. Утім, поверхневі та серединні пілінги – теж один з показаних методів для цього типу вікових змін. Серединні пілінги тихенько виходять з активного ужитку в косметології. Нове покоління хімічних пілінгів, будучи засобами поверхневої дії, дуже сильно відрізняється від «старих» кислот – у якісному і безпековому сенсі. Ну а осінь-зима – класичний період їх проведення.
Ослаблення м’язового тонусу: працюють апарати і руки
Мабуть, це одна з «найлегших» для корекції проблем дрібнозморшкуватого типу старіння у косметологічному сенсі. Для її вирішення потрібно працювати з м’язами, і тут оптимальнішими є 2 апаратні методики, в яких головний робочий чинник – електричний струм, і різноманітні масажі – ручні та апаратні:
- Міостимуляція
- Мікрострумова терапія
- Вакуумний масаж
- LPG-масаж
- Ручні масажні техніки
Перші 2 процедури – класика апаратної косметології. Мікрострумова терапія в цілому впевнено тримає лідерські позиції в методиках омолодження – вона діє у різних векторах. М’язи, клітини шкіри, епідерміс – електричний струм у мікродозах чинить виражену позитивну дію. Міостимуляція – справжня гімнастика для м’язів, адже електричний струм у діапазоні від 30 до 150 ГЦ спричиняє видимі скорочення м’язів. І якщо з групами м’язів тіла ще можна попрацювати у спортивному чи тренажерному залі, то обличчя – навряд чи. Домашні гімнастики стануть добрим чинником підтримки – якщо їх, звісно, робити.
Ручні масажі – окрема, дуже приємна тема, масажне мистецтво в косметології розвинуте дуже сильно. Будь-який масаж передбачає роботу з м’язами – а тим більше ліфтинговий. Лімфодренажні, ліфтингові, ліполітичні, букальний та інші масажі з глибоким опрацюванням м’язів – справжнє мистецтво, і багато хто з косметологів володіє ним віртуозно.
Дрібнозморшкуватий тип старіння особливо потребує коректного домашнього догляду. І тут уже – завдання косметолога: розповісти і запропонувати якісну професійну косметику. Яка буде зволожувати, живити і захищати шкіру від небезпечних ультрафіолетових променів, морозу та вітру. А за умов стабільного домашнього догляду і косметологу легше буде відновлювати таку шкіру – а вибір апаратних методів у нього є.